دسترسی سریع املاک کشور
ثبت نام در خبرنامه
* نام
* ایمیل
املاک جدید
وضعیت :
جستجو
کد ملک
پشتیبانی
آمار بازدید
نوید بهار از گل نرگس
 
نوید بهار از گل نرگس
روش پرورش گل بهاری
برای بسیاری از مردم، گل نرگس رسیدن بهار را نوید می‌دهد. این كلمه، اشاره به گل‌هایی دارد كه برگ‌های بلند تخت و توخالی دارند كه خود شامل نرگس زرد، نسرین و نرگس‌های معمولی می‌شود اما..

 برای بسیاری از مردم، گل نرگس رسیدن بهار را نوید می‌دهد. این كلمه، اشاره به گل‌هایی دارد كه برگ‌های بلند تخت و توخالی دارند كه خود شامل نرگس زرد، نسرین و نرگس‌های معمولی می‌شود، اما واقعیت این است كه این نام‌ها قابل جابه‌جا شدن نیست. از نظر شكل ظاهری، نرگس‌های زرد و نسرین‌ها گل‌های شیپوری شكل و طلایی رنگ دارند در حالی كه نرگس‌های معمولی، گل خوشه‌هایی معطر به رنگ سفید یا زرد به بار می‌آورند. البته، همه‌ گونه‌های نرگس، رنگ سفید و زرد ندارند. گونه‌هایی به رنگ‌های صورتی، نارنجی، قرمز، سبز یا تركیبی از رنگ‌ها نیز وجود دارند. حتی گونه‌هایی هم هستند كه به اصطلاح دوگله محسوب می‌شوند و به‌ جای شكل شیپوری، گل‌هایی چین‌خورده دارند. نرگس را می‌توان در هوای آزاد، خاك، آب و سنگ قلوه كاشت.

روش پرورش در خانه:

پیاز نرگس، سنبل و لاله را می‌توانید در آب، خاك و سنگ قلوه بكارید. كاشت در خاك: در پاییز، پیازها را در گلدان یا گلدان‌هایی كم ارتفاع با تركیبی از خاك برگ، ماسه بادی و مقداری خاك باغچه و خاكستر ذغال به شكلی بكارید كه دو سوم پیاز در خاك گلدان قرار گیرد . سپس آن‌ را آبیاری كنید و به مدت شش هفته در محلی تاریك و نسبتا خنك(حدود 14 تا 16 درجه‌ سانتی‌گراد) قرار دهید. در صورت نداشتن چنین محلی،‌ روی گلدان را با روزنامه یا نایلون تیره طبق تصویر بپوشانید. پس از گذشت مدت زمان ذكر شده، محل آن را به‌تدریج گرم كنید تا درجه‌ حرارت محیط به حدود 24 درجه سانتی‌گراد برسد و اندام‌های هوایی گیاه بتوانند رشد كنند. سپس، گلدان‌ها را به محلی روشن منتقل كنید و درجه‌ حرارت را به 16 درجه سانتی‌گراد برسانید. پس از گذشت حدود سه هفته، گل‌ها ظاهر می‌شوند. برای این كه برگ‌ها مدت زمانی طولانی‌تر سبز بمانند و پیاز‌ها بتوانند مواد ذخیره را دوباره كسب كنند، گل‌های پژمرده شده را به‌تدریج جدا كنید.

آبیاری: گیاه را به طور منظم، هفته‌ای دوبار آبیاری كنید و پس از ظاهر شدن گل‌ها تا هنگام زرد شدن برگ‌ها، دفعات آبیاری را به‌تدریج كم كنید.


روش كاشت در آب و قلوه سنگ: گلدانی بشقابی شكل با ارتفاع كم و فاقد سوراخ زیرین(زهكش) و تعدادی سنگ قلوه را انتخاب ‌كنید.

ابتدا، تعدادی سنگ قلوه را ته گلدان ریخته، بطوری كه جایی برای كاشت پیاز‌ها بالای آن باقی بماند. پیازها را با فواصل نامنظم در گلدان نشانده و فواصل آن را با سنگ قلوه پر ‌كنید. دقت داشته باشید كه نصف پیازها بالای سنگ قلوه‌ها و در فضای باز قرار گیرد. آب را به اندازه‌ای درون گلدان بریزید كه صفحه‌ تحتانی پیاز )محل ظاهر شدن ریشه‌ها) حدود 2 تا 3 میلی‌متر با سطح آب فاصله داشته باشد. سپس، آن را در محلی تاریك با درجه‌ حرارتی معادل 8 تا 10 درجه‌ سانتیگراد قرار دهید یا روی آن را با نایلونی مشكی بپوشانید تا ریشه‌دار شود. پس از ظاهر شدن جوانه‌ها، آن را به اتاقی گرم و روشن ببرید. بر اساس آنچه گفته شد، پس از رشد برگ‌ها، گل‌ها به‌تدریج ظاهر می‌شوند.

روش كاشت در آب (بطری، لیوان تُنگ و ...) : قطر دهانه ظرف انتخاب شده برای كاشت باید با قطر پیاز هماهنگی داشته باشد بطوری كه موقع نشاندن پیاز در ظرف، نصف ارتفاع پیاز بالای ظرف قرار گیرد. در صورت بزرگ‌تر بودن دهانه‌ ظرف مورد نظر از قطر پیاز، اطراف پیاز را با پنبه بپوشانید. بقیه‌ مراحل را تا شكوفا شدن گل‌ها مانند روش 2 اجرا كنید. توجه داشته باشید كه در تمام روش‌های كاشت، آب داخل ظرف با ته پیاز تماس نداشته باشد. در مورد پیاز سنبل و لاله هم می‌توانید به همین طریق عمل كنید.


ساده اما زیبا و ارزان:

نرگس‌هایی را با طول ساقه‌هایی كوتاه انتخاب كرده، برای تزیین میز صبحانه در درون ظرف جا تخم‌مرغی پر از آب آراسته نمایید.


همانطور كه در تصویر ملاحظه می‌كنید، دسته‌ای از نرگس‌های سفید در گلدانی متناسب با رنگ گل‌ها به طور گرد كپه‌ای شكل آرایش داده شده و برای ثابت نگه داشتن گل‌ها، مقداری خزه، ساقه‌ها را در بر گرفته كه زیبایی خاصی به گلدان داده است. 


در این تصویر، نرگس‌هایی با گل زرد به صورت مخروطی آرایش داده شده است. ساقه‌های آن طوری بریده شده است كه ته ساقه‌ها در كف بشقاب، یك اندازه و یك‌دست باشد تا بتوانند در بشقاب سر پا و پا بر جا بایستند. درون بشقاب را با آب خنك پر كنید. 


در این تصویر، از پوست تنه‌ درخت بجای گلدان و از خزه برای ثابت نگه داشتن دسته گل استفاده شده است. خزه‌ها را باید هر روز مرطوب كنید.


برای ساختن این گنبد زیبا از نرگس‌های زرد، ابتدا سه ساقه بلند گل‌دار را در قسمت كج دست مچ‌شده‌ خود نگه‌ دارید. ‌در حالی كه قسمت مركزی را دایره‌وار می‌پیچانید، در مركز آن، شكلی كروی ایجاد كنید. پیش از قرار دادن ساقه‌ها در گلدان،‌ انتهای ساقه‌ها را تا آنجا كه ممكن است، بطور هم‌تراز قیچی كنید و به آنها چرخشی ملایم بدهید. دسته گل را در گلدانی از شیشه‌ روشن قرار دهید تا پیچ و تاب ساقه‌ها به خوبی نمایان شود.

تاريخ تنظيم: شنبه 31 تیر ماه 1391
توجه : سایت تک ملک هیچگونه مسئولیتی در مورد درستی یا نادرستی اطلاعات داده شده ندارد.