دسترسی سریع املاک کشور
ثبت نام در خبرنامه
* نام
* ایمیل
املاک جدید
وضعیت :
جستجو
کد ملک
پشتیبانی
آمار بازدید
مهار قیمت و اجاره مسکن در سال 91
 
مهار قیمت و اجاره مسکن در سال 91

تقی رضایی در پاسخ به این سوال که آیا قیمت مسکن در سال آینده افزایش می یابد افزود:در حوزه مسکن مهر بیش از 250 هزار واحد مسکونی در استان تهران در حال ساخت است و باید اذعان شود که از سال 86 به این طرف صدور پروانه ساختمانی در تهران در 6 ماهه اول سال جاری اولین سالی بود که رشد داشت. وی ادامه داد: گزارشی که از مرکز آمار گرفته شد صدور پروانه ساختمانی چه به لحاظ تعداد و چه به لحاظ متراژ در سال 89 نسبت به سال 86 رشد داشته است.

رضایی ادامه داد: در ارتباط با بحث کنترل قیمت و اجاره بهای مسکن در تهران باید اعتراف کنم که قطعا ساخت این ۲۵۰ هزار واحد مسکونی می تواند کمک بسیاری در ثبات قیمتها در تهران داشته باشد.

پرداخت ۲۵۰۰ میلیارد تومان تسهیلات برای ساخت مسکن در تهران

مدیر کل مسکن استان تهران با اشاره به اینکه علاوه بر ساخت مسکن مهر واحدهای مسکونی خصوصی مناسبی نیز در حال احداث است اضافه کرد: از این ۲۵۰ هزار مسکونی مهر حدود 210 هزار واحد پی‌سازی خود را گذرانده‌اند و 70 هزار واحد مسکونی هم به مرحله نازک‌کاری رسیده‌اند. وی افزود:در حال حاضر سیستم بانکی حدود 2500 میلیارد تومان تسهیلات برای مسکن مهر پرداخت کرده است و این نشان می‌دهد که یک عزم جدی هست که مشکل مسکن را در استان تهران با اتمام پروژه‌های مزبور به انجام برسانیم. رضایی گفت: برنامه‌ریزی می‌‌کنیم تا پایان امسال از این ۲۵۰ هزار مسکن حداقل 40 هزار واحد مسکونی را افتتاح کنیم.

به لحاظ روانی و عملیاتی قیمت و اجاره بهای مسکن را کنترل می کنیم

مدیر کل مسکن و شهرسازی استان تهران در خصوص پیش‌بینی خود از قیمت مسکن در تهران در ماههای آینده و ابتدایی سال آینده گفت: هدف ما این است که این واحدهای مسکونی را افتتاح کنیم و مطمئنا با این افتتاح‌ها و جابجایی‌های صورت گرفته قطعا قیمت اجاره بها کنترل خواهد شد و قیمت زمین و مسکن نیز کنترل خواهد شد. وی ادامه داد: برنامه و هدف ما این است که علاوه بر اجرا و اتمام این 250 هزار مسکن مهر ،پروژه‌های جدید را آغاز کنیم تا قیمت مسکن و اجاره‌بها در تهران افزایش نیابد. وی تصریح کرد: برنامه ما این است که نگذاریم قیمت مسکن و اجاره‌بها چه به لحاظ روانی و چه به لحاظ عملیاتی بالا برود.

 

ضرورت تعامل بین شهرداریها و نظام مهندسی

 

رضایی در پاسخ به اینکه چرا با وجود داشتن مقررات ملی ساختمان این همه ساخت و ساز در تهران با مشکل کیفیت پایین مواجه است، آیا به نبود ضمانت اجرایی این قانون معتقد هستید یا خیر گفت: زمانی که مقررات ملی ساختمان تدوین شده قطعا ضمانت‌نامه‌های اجرایی هم در آن وجود داشته است ولی به هر حال تعاملات فی ما بین میان دستگاهها نیاز است. وی افزود: به عنوان مثال دستگاه صدور پروانه بر عهده شهرداری و کنترل کیفیت برعهده نظام مهندسی است به هر حال باید یک تعامل فی ما بین میان این دو به وجود بیاید تا بتوانیم به آن نقطه هدف قانونگذار برسیم.

وی با اشاره به ماده 33 قانون نظام مهندسی و کلیدی بودن این قانون افزود: مردم باید به این نتیجه برسند که در بحث کیفیت ساخت و ساز حرف اول و آخر را مردم می‌زنند و باید به این سطح بلوغ فکری برسند که اگر به کیفیت توجه کنند قطعا در آینده نتیجه آنرا خودشان خواهند دید. وی ادامه داد: ایران یک کشور زلزله‌خیز است و بیش از 40 حادثه ای که در دنیا رخ می‌دهد 30 نوع آن در ایران تجربه می‌شود و حتی اگر یادتان باشد در سال های گذشته زلزله‌های شدیدی را تجربه کردیم قطعا این اتفاقات باعث می‌شود که خود مردم به فکر این باشند که در بحث کیفیت ساخت و ساز نقش اصلی را ایفا کنند.

رضایی تاکید کرد: برای ضمانت اجرایی مقررات ملی ساختمان باید تعامل بین دستگاه‌های ذیربط یعنی شهرداریها و نظام مهندسی افزایش یابد تا این قوانین به درستی اجرا شود.

مدیر کل مسکن و شهرسازی استان تهران در پاسخ به این سوال که چالش اصلی ساخت و ساز در تهران را در چه می‌بینید، گفت: استان تهران و شهر تهران در شروع طرح مسکن مهر زمین به آن صورت در اختیار نداشت و در شهر تهران هم اگر زمین بود بارگذاری با توجه به سیاستهای دولت به مصلحت نبود. وی افزود: در هر صورت مسکن مهر در استان تهران استارت خورده و اقدامات خوبی از گذشته انجام شده است اگر ما بتوانیم پروژه‌هایی که در استان تهران آغاز شده به مرحله بهره‌برداری برسانیم مشکلات مسکن در استان تهران خواهد شد.

منبع:شاسا

تاريخ تنظيم: سه شنبه 8 آذر ماه 1390
توجه : سایت تک ملک هیچگونه مسئولیتی در مورد درستی یا نادرستی اطلاعات داده شده ندارد.